Past Presidents

    Term in Office Name
    2014 - 2015 Glen Belmore : Charles County
    2013 - 2014 Melvin E. Burley : Baltimore County
    2012 - 2013 James Jewell : Harford County
    2011 - 2012 Suzanne Jones : Caroline County
    2010 - 2011 John Lang III : Baltimore County
    2009 - 2010 Scott Germain : Garrett County
    2008 - 2009 Nancy Codner : Carroll County
    2007 - 2008 George Colburn : Baltimore County
    2006 - 2007 Rick Gay : Baltimore County
    2005 - 2006 Margaret Ellen Kalmanowicz : Kent County
    2004 - 2005 Milton Nagel : Caroline County
    2003 - 2004 John Markowski : Harford County
    2002 - 2003 Judi Dombeck : Montgomery County
    2001 - 2002 Kathy P. Jackson : Baltimore City
    2000 - 2001 Douglas B. Pindell : Howard County
    1999- 2000 Thomas Leary : Anne Arundel County
    1998 - 1999 John Matthews : Montgomery County
    1997 - 1998 Frances Miller : Kent County
    1996 - 1997 Wayne Roach : Hannah More School
    1995 - 1996 Cardell Foggle : District of Columbia
    1994 - 1995 Stephen Raucher : Montgomery County
    1993 - 1994 Paul B. Bell : Howard County
    1992 - 1993 Alicia Hardisky : Anne Arundel County
    1991 - 1992 John T. Case : Harford County
    1990 - 1991 James E. Hall : Baltimore City
    1989 - 1990 Emmalyn Y. Holdridge : Baltimore County
    1988 - 1989 Carol S. Parham : Howard County
    1987 - 1988 John T. Case : Harford County
    1986 - 1987 Charles L. Wineland : Charles County
    1985 - 1986 Ernest M. Clayton, Jr. : Anne Arundel County
    1984 - 1985 John E. Frank : Allegany County
    1983 - 1984 Joanne Q. Jackson : Wicomico County
    1982 - 1983 James J. Lupis, Jr. : Garrett County
    1981 - 1982 Kenneth W. Nickoles : District of Columbia
    1980 - 1981 William N. Parrott : Baltimore County
    1979 - 1980 Casimir R. Przybyl : Dorchester County
    1978 - 1979 Adrian G. Teel : Anne Arundel County
    1977 - 1978 William T. Middleton, III : Wicomico County
    1976 - 1977 Carl M. Mann : Washington County
    1975 - 1976 Ronald D. Rose : Calvert County
    1974 - 1975 George A. Myers : MD State Dept. of Education
    1973 - 1974 V. Robert Gillette : Harford County
    1972 - 1973 Allen M. Sutton : Baltimore County
    1971 - 1972 Charles I. Ecker : Prince George's County
    1970 - 1971 Edward J. Plevyak : Harford County
    1969 - 1970 John E. Tritt : Frederick County
    1968 - 1969 Franklin B. Klase : Prince George's County
    1966 - 1967 Richard W. Hall : Caroline County
    1965 - 1966 George V. Mencke : Montgomery County
    1964 - 1965 Irvin R. Brose : Baltimore City
    1963 - 1964 Allen R. Gaddis, III : MD State Dept. of Education
    1962 - 1963 Leon E. Grant : Baltimore County
    1961 - 1962 Joseph P. Downey : Allegany County
    1960 - 1961 O. Eugene Albright : Baltimore City
    1959 - 1960 Michael I. Annetta : MD School for the Blind
    1958 - 1959 Westley N. Dorn : MD State Dept. of Education
    1957 - 1958 H. Spilman Burns : Baltimore City
    1956 - 1957 Brian M. Benson : Montgomery County
    1955 - 1956 Arthur E. Robinson : Prince George's County
    1954 - 1955 Herman Perkins : Baltimore City
    1953 - 1954 William T. Willis, Jr. : Baltimore County
    1952 - 1953 George Smith : Baltimore City